Első alkalommal tartották meg Szent István ünnepét
Az államalapítással Szent István elindította a magyarságot a kereszténység, európaiság útján, azonban rajtunk is múlik, hogy mit hagyunk belőle örökül. Mi, valamennyian, nap mint nap tevékenyen részt veszünk nemzetünk sorsának alakításában életmódunkkal, megnyilvánulásainkkal, azzal, hogy mit tartunk értéknek – mondta Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a város első augusztus 20-i ünnepségén, amellyel új hagyományt kívánnak teremteni.
Az ünnepi eseménysorozat már délelőtt elkezdődött, amikor a városháza dísztermében dr. Balázs Lajos A magyarok kenyeréről című előadását tartotta meg. A központi ünnepség 17 órától kezdődött a Vár téren felállított színpadon.
Farkas Balázs, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja köszöntő beszédében kifejtette: „A magyarság azért tudott megmaradni, azért tudott annyi időtálló értéket megőrizni és létrehozni, azért tudott a későbbi évszázadok során az európai értékek védelmezője lenni, mert a Szent István-i úton járt, vagyis egyszerre volt hűséges a nyugati keresztény értékekhez és elkötelezett a nemzeti függetlenség és önállóság iránt. Ez a tény ma sem vesztett időszerűségéből. Akkor tudunk az általa lefektetett alaphoz, az elmúlt ezer év teljesítményeihez hűségesek maradni, ha mindenki a maga helyén kis országépítővé válik. Ez a feltétele annak, hogy az elkövetkező időben is „tisztességes és békés életet” élhessünk.” - hangsúlyozta beszédében dr. Farkas Balázs konzul.
Az ünnepi köszöntőket követően a csíkszentkirályi Vadrózsa Néptáncegyüttes először gyergyószéki, majd vajdaszentiványi táncrendeket mutatott be, illetve Szent István napjához, a kenyérhez, valamint az aratáshoz kapcsolódó népdalokat adott elő.
Majd Both Béla zenetanár és a Rákóczi kamaraegyüttes zenélt, szólót énekelt András Gábor Róbert operaénekes. Marosán Csaba, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze történelmi szövegeket és verseket adott elő a Vár téren összegyűlt közönség előtt.
A helyszínen kilenc csíkszeredai és környékbeli pékség kínálta eladásra termékeit, amelyekből a Vadrózsa néptáncegyüttes közreműködésével a jelenlévők is kóstolót kaptak. A kilenc pékség egy-egy nemzeti színű szalaggal átkötött kenyerét a történelmi magyar egyházak képviselői áldották meg.
A lelkészi áldások után felemelő pillanat volt, amikor az ünnepelni összegyűlt emberek megfogták egymás kezét, és így imádkozták el a Miatyánkat.
Fotó: https://www.facebook.com/HunConsulate.Csikszereda